17 aug
Újraélesztési referenciacentrumnak választották a Sürgősségi Klinikát
Magyarországon elsőként a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában tesztelik a világ vezető amerikai defibrillátorgyártójának ambuballonos lélegeztetést is segítő, komplex újraélesztő készülékét. A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sürgősségi Klinika szakemberei kedden próbálhatták ki az eszközt, amelyet több mint egy hónapig tesztelnek majd a gyakorlatban. Az egyszerhasználatos elektródákkal működő defibrillátor alkalmazásával hatékonyabb és biztonságosabb lehet
15 aug
Orvostudományi tábor középiskolásoknak
A Debreceni Egyetem élet- és orvostudományi kutatásaival, a legújabb vizsgálati módszerekkel és a legmodernebb eszközökkel ismerkedhetnek az érdeklődő középiskolások a Sántha Kálmán Szakkollégium Nyári Tudományos Táborában. A pandémia miatt két év kihagyás után rendezik meg ismét a kéthetes programot, amely hétfőn kezdődött.
12 aug
Űreszközökhöz fejlesztenek hőpajzsot a DE szakemberei
Nemzetközi űrtechnológiai projektben vesznek részt a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának kutatói egy "EU HORIZON" pályázat keretében. A szakemberek űreszközök hőszigeteléséhez fejlesztenek ki és gyártanak speciális polimer aerogéleket a novemberben induló 3 millió eurós összköltségvetésű programban. Az aerogélek kutatásával 17 éve foglalkoznak a TTK Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszékén.
11 aug
Amerikai-magyar kutatás a Debreceni Egyetemen
Bekapcsolódik a Debreceni Egyetemen működő Lendület Genomszerkezet és Rekombináció kutatócsoport tumorgenetikai vizsgálataiba Roszik János, a Texasi Egyetem MD Anderson Rákkutató Központ munkatársa. A Fulbright program támogatásával Roszik János három hónapig személyesen az egyetemen segíti a kutatást, melynek célja az úgynevezett R-hurok szerkezetek és a tumorokban előforduló mutációk kapcsolatának vizsgálata.
10 aug
Péterffy Árpád (1938-2022)
Életének 84. évében elhunyt Péterffy Árpád, a Debreceni Egyetem professor emeritusa, a hazai és nemzetközi szívsebészet meghatározó alakja, Debrecen díszpolgára.
05 aug
Agydaganat elleni szerrel kísérleteznek
Egyes agresszív agydaganatok kezelésére szolgáló hatóanyagból szeretnének gyógyszert készíteni a Debreceni Egyetem és egy lyoni egyetem munkatársai egy évek óta tartó kutatói együttműködésben.
03 aug
A DE új egészségügyi folyóirata
Megjelent a Debreceni Egyetem új orvos- és egészségtudományi folyóirata, az Egészségügyi Innovációs Szemle első száma. A lap elindítóinak fő célja az orvos- és egészségtudomány területén végzett kutatások bemutatása, illetve az elért eredmények ismertetése.
02 aug
Urológusok nemzetközi szakmai sikere
Az Amerikai Urológus Társaság hivatalos folyóiratában jelent meg a Debreceni Egyetem szakembereinek cikke. Az urológia egyik legolvasottabb és legtöbbet idézett kiadványában olvasható publikáció a Klinikai Központ Urológiai Klinikáján kidolgozott műtéttechnikát és annak eredményeit mutatja be.
01 aug
Integrált Reumatológiai Klinika: két telephely, egységes vezetés
A Kenézy Gyula Campuson működő Reumatológiai Osztály augusztus elsejétől a Reumatológiai Klinika részeként folytatja tevékenységét, így létrejött az integrált Reumatológiai Klinika a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában. A két telephelyen működő intézményt Szűcs Gabriella professzor vezeti, Gaál János egyetemi docens pedig a Kenézy Gyula Campus klinikai telephelyének szakmai koordinátori feladatait látja el. A szakemberek megbízásukat hétfőn vették át Szabó Zoltá
29 júl
Új folyótérképezési módszer
Egy nemzetközi kutatási együttműködés legújabb eredményeként félautomata hidromorfológiai térképezési eljárást fejlesztettek ki a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Természetföldrajzi és Geoinformatikai Tanszékének munkatársai.